Svätý Otec sa chystá vymenovať dve ženy do Dikastéria pre biskupov

Svätý Otec sa chystá vymenovať dve ženy do Dikastéria pre biskupov
7. júla 2022 andreas

Pápež František opäť posilní postavenie žien v Rímskej kúrii. V rozhovore, ktorý 2. júla poskytol pre agentúru Reuters prezradil, že do Dikastéria pre biskupov, ktoré pomáha pri výbere duchovných pastierov diecéz, vymenuje dve ženy.

Bude to po prvýkrát, čo sa budú ženy podieľať v spomínanom dikastériu (doteraz nazývanom Kongregácia pre biskupov) na procese voľby nových biskupov. I toto rozhodnutie uvádza pápež František v rozhovore s Philom Pullellom. Korešpondent agentúry Reuters pápežovi položil otázku o novej apoštolskej konštitúcii Praedicate Evangelium, ktorá v rámci reformy Rímskej kúrie umožňuje zveriť zodpovedné úlohy aj laikom, mužom i ženám.

„Som otvorený pre to, aby sa dala príležitosť. Momentálne je na Governatoráte žena na poste zástupkyne riaditeľa… Teraz na Dikastériu pre biskupov pôjdu do komisie pre voľbu biskupov dve ženy, čo bude po prvý raz. Takýmto spôsobom sa to trochu otvorí“, uviedol Svätý Otec. Dodal, že  do budúcnosti vidí možnosť vymenovania laikov aj na čelo Dikastéria pre laikov, rodinu a život či Dikastéria pre kultúru a vzdelávanie, prípadne na čelo Vatikánskej bibliotéky.

Pripomeňme, že pápež František už minulý rok vymenoval na Governatorát do pozície číslo dva sestru Raffaellu Petriniovú z kongregácie františkánskych eucharistických sestier, pôvodom z Talianska, a za podsekretárku Biskupskej synody vymenoval sestru Nathalie Becquartovú, členku Xaveriánskych misijných sestier z Francúzska.

Podobne na druhý funkčný post Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj vymenoval taliansku saleziánku sestru Alessandru Smerilliovú FMA. V rámci Dikastéria pre komunikáciu je už niekoľko rokov úsekovou riaditeľkou pre pastoračno-teologickú oblasť Nataša Govekarová zo Slovinska, členka ignaciánskej komunity zasvätených laičiek.

Medzi laičkami, ktoré zastávajú vysoké pozície vo Vatikáne, sú Barbara Jatta, riaditeľka Vatikánskych múzeí, a Cristiane Murrayová, zástupkyňa riaditeľa vatikánskeho Tlačového strediska.

V tejto súvislosti možno spomenúť, že pred pár týždňami aj prefekt Dikastéria pre laikov, rodinu a život kardinál Kevin Joseph Farrell v rozhovore pre médiá zažartoval, že po promulgácii novej konštitúcie o Rímskej kúrii bude možno posledným klerikom, ktorý vedie toto dikastérium.

Zdroj: Vatican News, mh, jb
Ilustračné foto: Markéta Zelenková / Člověk a Víra

The post Svätý Otec sa chystá vymenovať dve ženy do Dikastéria pre biskupov appeared first on Zasvätený život.

(Zamyslenie zo stránky zasvatenyzivot.sk.)