Jedna svieca stačí: Skutočný príbeh žien, ktoré vzdorovali totalite. (kniha)

Jedna svieca stačí: Skutočný príbeh žien, ktoré vzdorovali totalite. (kniha)
17. mája 2022 andreas

Žiadna fikcia ani manipulácia s faktami, ale skutočný príbeh rehoľných sestier, ktoré 40 rokov vzdorovali totalite.

Jedna mala 27 rokov, keď ju komunisti poslali do kláštora bez vody a elektriny, kde sa pod dohľadom ŠtB tlačila s desiatkami žien a hlodavcov. Druhá mala dvadsať, keď prisluhovači režimu prepílili mreže na oknách niekdajšieho šľachtického sídla, vtrhli do kaplnky a vyhnali mladé ženy z noviciátu. Jedna mala vysokoškolský diplom z Univerzity Komenského, druhá bola absolventkou učiteľského ústavu, keď im komunisti zakázali učiť a poslali ich na polia, do fabrík či sociálnych ústavov. S cieľom donútiť ich, aby vyzliekli rehoľné rúcho.

Dramatické osudy sestier Vianney a Natálie však nie sú iba príbehom dvoch žien desaťročia vzdorujúcich režimu. Sú autentickým svedectvom o živote tisícok rehoľníčok v komunistickej diktatúre, ktorá sa ich snažila všemožne zlomiť. Nezriedka vzdelané ženy so znalosťou cudzích jazykov posúvala po pomyselnej šachovnici: z polí do narýchlo zriadených textilných dielní, z bavlnárskych a ľanových fabrík do centralizačných kláštorov a sociálnych ústavov. Všetko pod kontrolou ŠtB a za asistencie desiatok lokajov. S jediným zámerom – do roku 2000 definitívne zlikvidovať ženské rehole.

Debut Ivany Hečkovej Jedna svieca stačí je vzácnou sondou do verejnosti málo známej témy likvidácie ženských reholí v temných 50. rokoch s označením Akcia R (Rehoľníčky). Mapuje dramatické osudy dvoch výnimočných osobností, odohrávajúce sa na pozadí historických udalostí a s presahom do súčasnosti. Nie je iba zrkadlom doby, ktorá na jednej strane zlomila, umlčala či zatlačila do kúta milióny obyvateľov Československa a na druhej zrodila tisícky hrdinov, ktorí neohli chrbát a dokázali sa postaviť totalite. Je inšpiráciou aj pre súčasníkov a nikdy sa nekončiaci boj o slobodu.

Ivana Hečková zarámcovala osudy sestier do najnovších zistení historikov a doplnila ich o svedectvá ďalších pamätníkov života v komunistickej diktatúre. Bonusom knihy sú unikátne fotografie z albumov rehoľníčok i listinné dôkazy, kroniky a úradné dokumenty. Obraz likvidácie reholí a proticirkevného ťaženia komunistov dopĺňa štúdia historika Františka Neupauera z Ústavu pamäti národa, ktorý bol spolu s Annou Kissovou (sestra Anna) a Danou Harmáčkovou (sestra Samuela) odborným konzultantom knihy. Výsledkom je vyše 200-stranový inšpiratívny príbeh.

Ivana Hečková sa narodila 28. apríla 1996 v Trnave. Absolvovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave a doplňujúce pedagogické štúdium na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Aktuálne študuje na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave (rozširujúce štúdium histórie). Od roku 2016 pôsobí v redakcii Aktuality.sk, kde sa venuje rôznym spoločenským a historickým témam. V roku 2019 uverejnila sériu článkov o komunistických perzekúciách voči ženským a mužským reholiam a gréckokatolíckej cirkvi v Československu pod názvom Totalitné kladivo na cirkev. Spolupracovala na vzdelávacom projekte Slovenský disent, ktorého cieľom je popularizácia tejto témy na stredných školách.

O knihe Jedna svieca stačí sa môžete dozvedieť viac: TU a objednať si ju môžete na https://obchod.aktuality.sk/jedna-svieca-staci/, alebo zakúpiť vo vybraných predajniach Panta Rhei a Martinus. Výťažok z predaja knihy pôjde na podporu nezávislej žurnalistiky.

Článok publikujeme z materiálov prevzatých s dovolením redakcie zo stránky Aktuality.sk.

The post Jedna svieca stačí: Skutočný príbeh žien, ktoré vzdorovali totalite. (kniha) appeared first on Zasvätený život.

(Zamyslenie zo stránky zasvatenyzivot.sk.)