„Františkove Vianoce“ v Assisi

„Františkove Vianoce“ v Assisi
15. decembra 2020 andreas

Bratia františkáni z Assisi a vedenie talianskeho regiónu Umbria predstavili program „Il Natale di Francesco“. Začal sa požehnaním betlehema a rozsvietením stromčeka na slávnosť Nepoškvrneného počatia Panny Márie a potrvá do Troch kráľov. Aj tým, ktorí nebudú môcť navštíviť Assisi, františkáni do šiesteho januára ponúkajú hodnotný obsah na stránke nataledifrancesco.it.

Františkánskeho ducha oživia a tvorcu prvého betlehema pripomenú multimediálne projekcie na fasádach budov, videomapping a hry svetiel pod umeleckým vedením Maria Cucinellu. Podľa jeho slov „silným aspektom celej iniciatívy je spojenie tradície a inovácie“. Prostredníctvom videoprojekcií viac ako desaťtisíc metrov štvorcových fresiek z dolného chrámu Baziliky svätého Františka od Giotta di Bondone sa mesto premení na „nový Betlehem“. Medzi päťdesiatimi betlehemskými postavami na námestiach a uliciach mesta nájdeme aj zdravotnú sestru v životnej veľkosti, na počesť zdravotníckych pracovníkov, ktorí bojujú s pandémiou. Na fasáde horného chrámu Baziliky svätého Františka bude premietané narodenia Ježiša, na Katedrále svätého Rufína, prvého biskupa Assisi, obrazy Zvestovania Pána. Farbami ožijú aj ulice medzi nimi, Bazilika svätej Kláry, zrúcaniny Rocca Maggiore a Rocca Minore, palác Monte Frumentario či veža Torre Civica na námestí piazza del Comune.

Vianočný stromček na dolnom nádvorí baziliky je trinásť metrov vysoká jedľa biela, ozdobená takmer štyridsaťtisíc LED žiarovkami. Pochádza z  udržateľného lesného hospodárstva vo Valle dei Mòcheni, kde bol hneď po jeho odpílení vysadený nový strom.

Správca kláštora v Assisi, brat Marco Moroni, praje všetkým: „Veselé Vianoce, pretože Pán príde. Je stále prítomný medzi nami, sprevádza nás v našich ťažkostiach a trápeniach.“

Zuzana Morávková

The post „Františkove Vianoce“ v Assisi appeared first on Zasvätený život.

(Zamyslenie zo stránky zasvatenyzivot.sk.)