Minoriti zriadili provinciálnu kustódiu na Ukrajine

Minoriti zriadili provinciálnu kustódiu na Ukrajine
21. júla 2020 andreas

Rehoľa minoritov zriadila na Ukrajine Provinciálnu kustódiu Svätého kríža. Konventuálni františkáni sú na území Ukrajiny stabilne prítomní posledných 30 rokov, františkánska história v tejto oblasti má až sedem storočí.

Nová provinciálna kustódia vstúpi do života 14. septembra 2020, na sviatok Povýšenia Svätého kríža. Kapitula konventuálnych františkánov krakovskej provincie, zhromaždená za účasti generálneho predstaveného rádu brata Carlosa Trovarelliho 8. júla neďaleko Osvienčimu, schválila podmienky jej fungovania. Týkajú sa služby Cirkvi v zjednotení bohatstva tradície, liturgie a spirituality Východu a Západu, podporovania pokoja a zmierenia na Ukrajine i charitatívnej činnosti v duchu františkánskej charizmy.

Pri slávnostnom akte bol prítomný aj ľvovský pomocný biskup Edward Kawa OFMConv., ktorý bol v minulosti 9 rokov delegátom provinciálneho ministra pre Ukrajinu. Historický kontext je v zriaďovacom dekréte zachytený týmito slovami:

„S vďačnosťou Bohu za sedemstoročnú prítomnosť duchovných synov sv. Františka z Assisi na území dnešnej Ukrajiny; pamätajúc na fundáciu vojvodu Władysława Opolczyka (1372), vzťahujúcu sa okrem iného na stavbu kostola Svätého kríža a založenie konventu a kostola sv. Antona Paduánskeho vo Ľvove pred štyrmi storočiami; tridsať rokov po obnove permanentnej prítomnosti Rádu na Ukrajine v nových spoločensko-politických podmienkach (…) erigujem Provinciálnu kustódiu Svätého kríža na Ukrajine“. (Zdroj)

Zdroj: Vatican News, jb

The post Minoriti zriadili provinciálnu kustódiu na Ukrajine appeared first on Zasvätený život.

(Zamyslenie zo stránky zasvatenyzivot.sk.)