Sýrske trapistky: Krajinu decimuje vojna, sankcie i finančný systém

Sýrske trapistky: Krajinu decimuje vojna, sankcie i finančný systém
23. júna 2020 andreas

O drvivom dopade konfliktov, hospodárskeho embarga a reštrikciách spojených s pandémiou hovoria trapistky žijúce v maronitskej obci Azeir v centrálnej Sýrii. Chceme zdôrazniť, že neudržateľná situácia sýrskych obyvateľov nie je ani tak plodom miestnych okolností, ako globálneho finančného a geopolitického systému, konštatuje predstavená kláštora sestra Marta.

„Ľudia okolo nás umierajú hladom a na rôzne choroby,“ píšu trapistky žijúce v Azeir medzi mestami Tartaous a Homs a spresňujú: „Nie však kvôli viere. Ale skôr preto, že nemajú prístup k liekom na cukrovku, vysoký krvný tlak, rakovinu alebo srdcové choroby.“ Lekárne sú zatvorené, nikto nedodáva základné potreby a farmaceutická produkcia je zastavená.

Kúpna sila sýrskej líry klesá z hodiny na hodinu, dodávajú. Civilné obyvateľstvo sa stále viac stáva obeťou hier svetových mocností. Situácia Sýrčanov je stále neudržateľná kvôli vojne a medzinárodným sankciám, ktoré sýrske trapistky neváhajú označiť za „zbrane globálneho finančného a geopolitického systému“, ktorý „zneužíva ľudí a národy ako bábky slúžiace ich záujmom,“ uvádza predstavená kláštora sestra Marta vo vysvetľujúcom dodatku k listu.

Kontemplatívne sestry s trpkosťou komentujú postoj Európskej únie. Dúfali, že Európa vo chvíli, kedy prežíva krušné obdobie kvôli rozšíreniu pandémie, lepšie pochopí tragickú realitu krajín žijúcich vo vojne a dopady hospodárskych sankcií na už tak ťažkú situáciu. Namiesto toho však boli sankcie obnovené, ba dokonca rozšírené, a ich negatívne dopady sa premietajú na civilné obyvateľstvo, „na ľudí, ako ste vy“, píšu sestry, „na mužov, ženy a deti… nie politikov a lídrov. Sankcie sú namierené proti ľuďom“.

„Tí, ktorí o ich uvalení rozhodujú, si dobre uvedomujú,“ dodávajú sestry. Ich cieľom je „donútiť ľudí, aby zničili svojich vládcov, chcú dosiahnuť toho, čo zbrane nedokázali. Je však morálne užívať utrpenie ľudí k politickým cieľom?“ „Hoci žijeme v kláštore, vnímame, že niektorí sa usilujú o nájdení iných ciest, o „humanistickú ekonómiu“ založenú na kultúre, morálke a ľudskej vízii… Prosíme vás, nasledujte tieto nové cesty, informujte sa, spolupracujte na zmene tohto systému, ktorý sa zdá byť nedotknuteľný, avšak v skutočnosti tomu tak nie je. Záleží na každom z nás,“ píšu sýrske trapistky.

Zdroj: TK KBS, rv cz
Foto: ACN

The post Sýrske trapistky: Krajinu decimuje vojna, sankcie i finančný systém appeared first on Zasvätený život.

(Zamyslenie zo stránky zasvatenyzivot.sk.)