Barbarstvo moci (06): Podolínec – sústreďovací kláštor (video)

Barbarstvo moci (06): Podolínec – sústreďovací kláštor (video)
22. júna 2020 andreas

V roku 2020 si pripomíname 70. výročie likvidácie kláštorov – násilného vyvezenia rehoľníkov z kláštorov komunistickým režimom počas tzv. Barbarskej noci, čím sa mal ukončiť život rehoľníkov a rehoľných komunít v bývalom Československu. Konferencia vyšších rehoľných predstavených na Slovensku prináša sériu dokumentov s názvom Barbarstvo moci, ktoré sprostredkúvajú svedectvo doby cez prizmu historických faktov a výpovedí svedkov. Súčasne ponúka v osobitných videách s názvom Svedectvom o barbarskej moci autentické výpovede tých, ktorí boli v čase Akcie K a Akcie R priamo v centre diania. V každom dokumente vystupujú členovia alebo členky z jednej slovenskej rehoľnej kongregácie.


Život v Podolínci bol vzdialený od bežného rehoľného života, no napriek tomu sa rehoľníci snažili zachovať si všetky zvyky, pravidlá a podľa možnosti aj denný program z kláštora.

To ich chránilo a zároveň napomáhalo tomu, že sa neopustili. Práve naopak, ešte viac sa i napriek nástrahám a strádaniu utvrdili v tom, že ich životná cesta je správna.

Čo bolo pre rehoľníkov záchranou, bolo problémom pre ich dozorcov, ktorí chceli, akoby v kyseline, rozložiť rehoľný život. Tí si „Rozpory vlastného svedomia vybíjali na týchto ľuďoch.“, ako spomína pamätník týchto udalostí.

Predchádzajúce diely Barbarstva moci a ďalšie príspevky k tejto téme nájdete TU.

© KVRPS

The post Barbarstvo moci (06): Podolínec – sústreďovací kláštor (video) appeared first on Zasvätený život.

(Zamyslenie zo stránky zasvatenyzivot.sk.)