Bratia kapucíni v službe (karanténa inak)

Bratia kapucíni v službe (karanténa inak)
23. apríla 2020 andreas

Na stránke bratov kapucínov dnes pribudol príspevok o službe bratov počas týchto dní. Publikujeme ho v plnom znení.


Dňa 14. 4. 2020 sme boli oslovení, sekciou krízového riadenia Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, o dobrovoľnícku pomoc v karanténnych zariadeniach na Slovensku. Bratia v provincii zareagovali veľmi pružne a po vzájomných rozhovoroch sa nahlásilo 12 bratov ochotných zapojiť sa.

Od pondelka (20.4.) tak nastúpili do karanténneho zariadenia v Košiciach brat Jozef Timko a Peter Kováčik (v čase ich príchodu tam bolo 70 ľudí v karanténe), v Poprade brat Ján Macej a Andrej Palša (30 – 40 ľudí) a v Banskej Bystrici (83 ľudí podľa dnešného telefonátu). Bratia sú v týchto zariadeniach zatiaľ po dobu dvoch týždňov a potom sa majú vystriedať s inými dobrovoľníkmi od nás alebo z iných reholí.

Animátorom a kontaktnou osobou, ktorá našu činnosť koordinuje je brat Miroslav Kulich.

Ďalšími bratmi, pripravenými vykročiť do terénu, sú Miroslav Kulich (ktorý je zároveň koordinátorom a kontaktnou osobou za našu rehoľu), Peter Vician, Róbert Žilka, Karol Baran, Bonaventúra Zmatek a Marián Turňa (dvaja poslední zostávajú v Pezinku pripravení reagovať na potreby penziónu pre dôchodcov, ktorý je tiež v karanténe).

Ďalšími bratmi, ktorí sa angažujú sú bratia z Bratislavy, ktorí sa zapojili do potravinovej pomoci v Doma u Kapucínov. Balia výhradne bratia, aby sme chránili našich klientov pred rizikom nákazy a taktiež našich dobrovoľníkov a nás. Tak isto sa organizuje aj rozvoz, ktorý robíme výnimočne „bezkontaktným“ spôsobom, aby sme minimalizovali riziko prenosu. Aj naša sociálna práca sa teraz v majoritnej časti uskutočňuje telefonicky.

Ochotných ísť slúžiť je ale viac bratov, len niektorým to nedovoľuje ich úrad, zdravotný stav alebo školské povinnosti. Viacerí z nich sú ale ochotní zanechať svoju prácu a ísť pomáhať, ak si to situácia bude vyžadovať.

Okrem týchto bratov sú ešte traja bratia, ktorí už vyše mesiaca slúžia v nemocniciach. Brat Stanislav Kučák v nemocnici v Čadci ako sanitár, brat Ondrej Tkáč ako duchovná služba v Onkologickom ústave sv. Alžbety a brat Silván Bémer ako sanitár v nemocnici Milosrdných bratov.

Bratia sa s nami už aj podelili o prvé dojmy:

Chceme sa s vami podeliť o prvé zážitky z akcie. Ministerstvo vnútra si spomenulo, že existujú aj rehoľníci, ktorí by mohli pomôcť ako dobrovoľníci. Ako sme sa nahlásili, po dni k nám prišla info že sa máme nakontaktovať na karanténne centrum v Banskej Bystrici (stredoškolský internát). Boli nesmierne vďační že sa vieme dvaja zaviazať na 2 týždne a ešte 2 na ďalšie 2 týždne. Tak sme prišli v pondelok 20.4. na 7.00 a zoznámili sme sa s ešte 2 dobrovoľníkmi, z ktorých jedna je rehoľná sestra Jána Pavla zo Žiaru nad Hronom a druhý je Tomáš od Košíc. Na vrátnici tu pracujú ešte dve ženy. Naša náplň dňa je taká, že ráno preberieme raňajky od donáškovej služby, naložíme na nákupný vozík oblečieme sa do proti chemických plášťov dáme si respirátory, štíty a ideme po 6 poschodiach internátu roznášať stravu, ktorú vždy položíme pred dvere repatriantov. Potom ako z predných dverí vyzbierame smeti, im zaklopeme na dvere, čo pre nich znamená, že si tú stravu môžu zobrať do vnútra. Potom sa musíme vystriekať dezinfekciou a prezlečieme sa. To isté sa opakuje aj v obednom čase. Počas dňa sme v pohotovosti a čakáme na príchod nových repatriantov. To znamená že sa zase musíme obliecť do skafandrov, zapísať ich a odviesť ich na izbu. Každého jedného musíme odprevadiť na izbu zvlášť, takže si to viete predstaviť koľko sa nabeháme v 6 poschodovej budove. Vo voľnom čase komunikujeme s repatriantami, ktorí sú v otvorených oknách izieb, vyhrievame sa na slnku, čítame knihy alebo sa ideme prejsť. Stále sme však na linke keď nám zavolajú, aby sme sa stihli vrátiť. Tak isto sme v pohotovosti aj v noci. Budeme tu dva týždne tak aspoň takto máme možnosť pomôcť tým čo to teraz potrebujú. S Tomášom a Karolom sme zároveň v tíme ľudových misionárov, takže Pán pre nás teraz pripravil tieto misie brat Lukáš

S Jožkom Timkom sme od nedele v repatriačnom zariadení v Košiciach (Luník IX). Bývame v policajnej ubytovni v apartmáne, takže sa nebudíme chrápaním Máme samostatné sociálne zariadenie a dokonca aj TV ale tú sme vôbec nestihli zapnúť. Ubytovňa je strážená kadetmi polície, ktorí tiež asistujú pri roznášaní stravy. Strážia hlavný aj zadný vchod. Tiež sa tu striedajú členovia záchranných služieb. My sme tu k dispozícii po duchovnej stránke, ale tiež roznášame stravu, zbierame odpad a tiež pomáhame pri nahlasovaní a odhlasovaní ľudí z karantény. Roznášame v skafandroch, kladieme to na stoličky k izbám, ale predtým musíme všetko prerozdeliť podľa počtu osôb. Keď je celá chodba pripravená, klopeme ľuďom na dvere a oni si stravu zoberú na izbu. Odpadky vynášame 3x v týždni a ešte budeme roznášať aj nejaké hygienické potreby. Takže priamy kontakt s ľuďmi v karanténe nemôžeme mať ale keby niekto potreboval, možeme vyspovedať cez dvere. O nás sa tu starajú dobre, ako o Janíčka a Marienku :-), keďže pohyb je obmedzený. Budíček máme 5:50, modlíme sa aj s rozjímaním až do roznášania raňajok, ktoré sú o 8:00. Keďže s obedom zároveň roznášame aj večeru, okolo 17tej sa modlíme večerné modlitby aj s ružencom. Čas na rozjímanie alebo čítanie je tu tiež. Tak zatiaľ toľko. S požehnaním brat Peter

Viac fotografií nájtete na kapucini.sk

The post Bratia kapucíni v službe (karanténa inak) appeared first on Zasvätený život.

(Zamyslenie zo stránky zasvatenyzivot.sk.)